close
تبلیغات در اینترنت
iptv چیست؟
Directory: pnuit.rozblog.com

❈❖❈ iptv چیست؟ ❈❖❈


درباره ما

Profile Pic
درود بر همه؛ چه آشنا چه غریبه.. همه، آشنایان مجازی هستیم. ما و دوستان فعال در انجمن، جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور مرکز کرمانشاه هستیم. و این وبگاه رو تقدیم میکنیم به همه عزیزانی که در این دنیای مجازی به ما سر میزنند. اینجا بهیچ عنوان منحصر به ما نیست. همه تلاش ما بر ارائه بهترین مطالب هست، و امیدواریم محیطی دوستانه در انجمن داشته باشیم، و صمیمانه از همه شما عزیزان دعوت به دوستی داریم. بهترین آرزوها رو برای همه داریم..

☎ ارتباط با ما از طریق یاهو


ارتباط با مدیر ارتباط با مدیر ارتباط با مدیر

iptv چیست؟

بازدید : 810 تاریخ : دوشنبه 30 ارديبهشت 1392زمان : 23:51 نویسنده : علی رضایی


iptv

 

مقدمه

“IPTV” ( " تلويزيون پروتكل اينترنت ") سيستمي را توصيف مي كند كه در آن با استفاده از پروتكل اينترنت برروي يك زير ساخت شبكه خدمات تلويزيون ديجيتال ارائه مي شود كه اين خدمات مي تواند توسط يك اتصال پهناي باند وسيع در اختيار كاربر قرار گيرد. برخي كاربران خدمات IPTV را به همراه خدمت ويدئويي و يا اينترنتي مانند دسترسي به وب و VoIP دريافت مي كنند. در دنياي تجارت تركيب VoIP , IPTV و دسترسي به اينترنت را ( ارتباط راه دور ) Triple play ( اجراي سه گانه ) مي نامند.
اگر به اين خدمات خدمات صوتي تلفن همراه اضافه شود به Quadruple play ( اجراي چهار گانه ) تبديل مي شود. معمولا IPTV توسط يك عملگر با پهناي باند وسيع دريك زير ساخت شبكه بسته ارائه مي شود. اين شبكه بسته همواره رقيب ارائه محتويات تلويزيون برروي اينترنت بوده است. اين نوع از ارائه خدمات را تلويزيون روي اينترنت يا تلويزيون اينترنتي مي نامند. در دنياي تجارت گاهي از IPTV براي ارائه تصاوير تلويزيوني روي شبكه LAN شركت ها و شبكه هاي بازرگاني استفاده مي شود. شايد تعريف ساده تر از IPTV تصاوير تلويزيوني باشد كه به جاي آنكه به فرمت عادي و توسط كابل پخش شوند توسط تكنولوژي شبكه هاي كامپيوتري دريافت مي شوند.


تاريخچه

در سال 1994 بخش خبري شركت پخش آمريكايي ABC با نام World news Now به عنوان اولين برنامه تلويزيون برروي اينترنت پخش شدكه براي پخش آن از نرم افزار ويدئو كنفرانس CU–SeeMe استفاده شد.
در ژانويه 1998 شركت راديو اينترنتي Broadcast. com /AudioNet اولين برنامه هاي تلويزيوني خود را توسط شبكه اينترنت از روي تلويزيون WFAA–TV پخش كرد و سپس در 10 ژانويه 1998 پخش اين برنامه ها را از تلويزيون KCTU- LP دنبال كرد.
در گذشته اين فناوري به علت پهناي باند اندك شبكه هاي اينترنتي رشد چشمگيري نداشته است. طي سالهاي آتي با توسط چشمگير پهناي باند و استفاده عموم مردم از شبكه اينترنت ( بيش از 100 ميليون خانوار ) پيش بيني مي شود صنعت IPTV دوران درخشاني را تجربه كند. بسياري از رسانه هاي تلويزيوني در تلاشند سيگنال هاي خود را از طريق اينترنت منتقل كنند و به راحتي در اختيار كاربر قرار دهند در آينده كانال هاي IPTV به صورت رايگان در اختيار كاربران قرار مي گيرند و براي دريافت آنها تنها به يك اتصال اينترنت و وسيله اي كه توسط اينترنت فعال مي شود مانند iPod ، HDTV ( كه به كامپيوتر شخصي وصل مي شوند ) نياز است و حتي يك گوشي موبايل 3G هم مي تواند تصاوير تلويزيوني را از اينترنت دريافت كرده و پخش كند. همچنين رجوع كنيد به : تلويزيون اينترنتي ، تلويزيون تلفن همراه.

در دسامبر سال 2005 ، mariposaHD اولين سرويس دهنده خدمات IPTV بود كه تصاوير را در فرمت HDTV به خانه هاي كاربران برد. پرتال هاي وب متفاوتي دسترسي به كانال هاي IPTV كه به صورت رايگان عرضه مي شود را فراهم مي آورند. عده اي وجود سريال هاي تلويزيوني كه از طريق تبليغات هزينه هاي خود را جبران مي كنند مانند "سريال تلويزيوني گم شده" و "زنان خانه دار نااميد" را نشانه رواج هر چه بيشتر IPTV مي دانند.
از آنجا كه در IPTV از استانداردهاي پروتكل اينترنت استفاده مي شود ، كاربران با پرداخت هزينه كمتري برنامه هاي مورد علاقه شان را تماشا مي كنند. استفاده از جعبه هاي با قابليت قابل تنظيم بالا به همراه اتصالات اينترنت با پهناي باند وسيع تصاوير را با كيفيت و سرعت بسيار بيشتري به خانه هايمان مي آورد. ISP ها در حال ارتقا شبكه هاي خود هستند تا سرعت شبكه را بالاتر ببرند و استفاده از چند كانال تلويزيوني به صورت همزمان و با كيفيت بالا را ممكن سازند.

در ژوئن 2006 ، Market News First MN1. com با آدرس اينترنتي mn1.com با فرمت HDTV و به صورت رايگان و زنده در والاس پخش شد و بازار را تحت تاثير قرار داد.
 

اصل iptv


براي توضيح دقيق تر اين فن آوري بياييد نگاهي به مفهوم IP يا Internet Protocol بيندازيم که محور و بستر اصلي IPTV را تشکيل مي دهد.
پروتکل اينترنت يا Internet Protocol در حقيقت زبان استاندارد ارتباطي کامپيوتر در شبکه هاي کامپيوتري امروزي است. در اينترنت نيز مانند هر شبکه اي، زبان رايج IP است.
حاصل استفاده از اين پروتکل، اين است که تمام دستگاه هايي که قرار است به يک شبکه متصل شوند زبان مشترکي دارند؛ از لپتاپ و موبايل گرفته تا تلويزيون. در فن آوري IPTV نيز از همين زبان براي ارتباط با مرکز توليد محتواي تلويزيون استفاده مي شود.
حاصل استفاده از بستر اينترنت براي پخش برنامه ها، امکان ارسال داده هاي ديگر علاوه بر تصاوير برنامه هاست. از اين طريق به دليل بالا بودن پهناي باند و سرعت، اطلاعات نظير زمان پخش برنامه ها، تبليغات چندرسانه اي و اخبار روزانه نيز قابل ارسال به گيرنده است.
دستگاه هاي تلويزيوني سازگار با IPTV نيز با تلويزيون هاي قديمي تفاوت ساختاري دارد. علاوه بر اين بعضي دستگاه هاي مجزا نيز قادر به دريافت برنامه ها از طريق IPTV و پخش آن برروي تلويزيونهاي قديمي هستند.
در اينجا بايد به اين نکته اشاره کرد که IPTV با تلويزيون هاي اينترنتي که به Steaming Internet Television معروف هستند تفاوت دارد. تلويزيونهاي اينترنت برروي اينترنت و با اتصال به سرورهاي اينترنتي يک سايت يا شرکت کار مي کنند. در حالي که خطوط ارتباطي IPTV توسط شرکت هاي تلويزيوني و فقط براي همين امر ايجاد مي شوند.
به ارسال و پخش برنامه های تلویزیونی برای مشترکان از طریق زیرساخت باند وسیع و توسط پروتکل اینترنت iptv گفته می شود. این سرویس معمولا با سرویس های دیگری مانند ویدئو بر طبق تقاضا و تلفن اینترنتی و اینترنت پرسرعت، در قالب یک« بسته» به مشترکان ارائه می شود.
امروزه، بسیاری از سرویس دهندگان باند وسیع ارائه سرویس های تلویزیونی را روی شبکه های ip آغاز کرده اند. به علت توسعه باند وسیع و پیشرفت های چشمگیر در ارائه فناوری هایی چون adsl2+ که توان پخش محتوای چند رسانه ای را با کیفیت بالا دارد و نیز ارائه استاندارد های نوین فشرده سازی مانند mpeg-4 و کاهش هزینه های انتقال دیتا و،... بازار iptv پتانسیل بسیار خوبی برای رشد پیدا کرده است.


کاربرد های iptv پخش دیجیتالی تلویزیون:


سرویس های پخش دیجیتالی امروزی عموما از طریق کابل یا ماه**واره به مشترکان می رسند؛ اما ظهور نسخه های جدید و پرسرعت dsl (با توجه به گستردگی زیر ساخت آن) iptv را به رقیب جدی ارائه سرویس های تلویزیونی ماهواره و کابل تبدیل کرده است. از سوی دیگر، iptv نسبت به تلویزیون های معمولی توانایی رساندن تعداد زیادتری از کانال های تلویزیونی به مشترک را دارد. علاوه بر این، به علت ماهیت «بسته ای» دیتا و دوطرفه (تعاملی) بودن خط ارتباطی، بیننده قادر است که تصمیم بگیرد که «چه چیز» را «چه وقت» می خواهد ببیند.


ویدئو بر طبق تقاضا: این سرویس در واقع یک سرویس برای استفاده شخصی مشترکان است که در آن کاربر قادر به انتخاب و دانلود محتوای ویدئویی مورد علاقه خود است.
این سرویس برای اپراتورها یک سرویس درآمدزاست و شامل این بخش ها است: فیلم بر طبق تقاضا که کاربران از یک« بانک فیلم» فیلم مورد علاقه خود را انتخاب می کنند. برنامه ها و محتواهای ذخیره شده ای که لزومی به مشاهده بهنگام آنها نیست و کاربر می تواند آنها را دانلود و سپس مشاهده کند.
مثل: اخبار، رویدادهای ورزشی، برنامه های آموزشی و...

سرویس های تلفنی گوناگون: تلفن معمولی، تلفن تصویری و ویدئو کنفرانس انواع سرویس های تلفنی هستند که می توانند توسط iptv ارائه شوند.
دسترسی به اینترنت: امروزه اتصال به وب یک نیاز ضروری است که کاربردهای بسیار متنوعی دارد؛ ip-tv این نیاز را هم برآورده می کند.

 

 

منبع: پی اچ پی ساپورت و چند سایت دیگر

 

 نظرات - ارسال نظر


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
سیستم گلستان

سامانه پیامکی

سامانه پیامکی ما راه اندازی شد.

شماره سامانه:

30007546646646

نظرات، پیشنهادات، انتقادات و هرچیزی دیگه رو هم میتونید از این طریق بیان کنید.

دوستانی که شماره شون ثبت بشه گاها پیامکهای اطلاع رسانی و ... رو از این طریق هم دریافت میکنن.

امیدواریم مورد توجه همه قرار بگیره. • مطالب پربازدید
 • مطالب جدید
 • مطالب تصادفی
 • آمار مطالب
 • کاربران آنلاین
 • آمار بازدید
 • کل مطالب : 293
 • کل نظرات : 344
 • تعداد اعضا : 406
 • افراد آنلاین : 2
 • بازدید امروز : 109
 • بازدید دیروز : 62
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 571
 • بازدید ماه : 2,029
 • بازدید سال : 16,237
 • بازدید کلی : 331,142

 • ▦ اطلاعات شما :
 • آی پی : 54.147.142.16
 • مرورگر :
 • سیستم عامل :براي اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود.

تمامی حقوق متعلق به همین سایت بوده و کپی برداری از آن مجاز نمی باشد. | طراح قالب: Moisrex