close
تبلیغات در اینترنت
تاریخچه و کارایی ابر رایانه
Directory: pnuit.rozblog.com

❈❖❈ تاریخچه و کارایی ابر رایانه ❈❖❈


درباره ما

Profile Pic
درود بر همه؛ چه آشنا چه غریبه.. همه، آشنایان مجازی هستیم. ما و دوستان فعال در انجمن، جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور مرکز کرمانشاه هستیم. و این وبگاه رو تقدیم میکنیم به همه عزیزانی که در این دنیای مجازی به ما سر میزنند. اینجا بهیچ عنوان منحصر به ما نیست. همه تلاش ما بر ارائه بهترین مطالب هست، و امیدواریم محیطی دوستانه در انجمن داشته باشیم، و صمیمانه از همه شما عزیزان دعوت به دوستی داریم. بهترین آرزوها رو برای همه داریم..

☎ ارتباط با ما از طریق یاهو


ارتباط با مدیر ارتباط با مدیر ارتباط با مدیر

تاریخچه و کارایی ابر رایانه

بازدید : 564 تاریخ : جمعه 31 خرداد 1392زمان : 14:35 نویسنده : علی رضایی

supercomputers

 

مقدمه

از کامپیوترهای رو میزی و لپ تابها گرفته تا انواع سرورها انواع مختلفی از کامپیوتر ها تا به امروز ساخته شده است اما کارکرد تمامی آنها بر اساس پردازش اطلاعات است . در واقع تکامل کامپیوتر به ما نشان می دهد که چگونه امکان دارد یک ماشین بزرگ و پیچیده در راه تکامل به ماشینی کوچک بر روی میز کار دفتر و یا خانه های ما تبدیل شود . تصویری که از کامپیوتر در ذهن مردم وجود دارد دستگاهی است بسیار بسیار هوشمند که با سرعت بسیار زیاد در پردازش اطلاعت قادر به هر کاری است . اما این تصویر یک ایده دور از ذهن در در شهر آرزوهای کامپیوتر نیست بلکه این دستگاه ها وجود دارند .

 

ابر رایانه چیست؟

اصول کار ابر رایانه بر مبنای کار زیاد در حداقل زمان است . ابررایانه ها قادر به انجام کارهایی در چند ثانیه هستند که یک کامپیوتر معمولی برای انجام آن به چند هفته و یا شاید چند ماه زمان نیاز دارد . ابر رایانه ها از تعداد بسیار زیادی ریز پردازنده تشکیل شده است که توان بالایی از انرژی را برای پردازش اطلاعات در کمترین زمان ممکن مصرف می کنند .به همین دلیل نگهداری این ماشینهای قدرتمند بسیار مشکل و پر هزینه است . آنها باید در اطاقهایی بزرگ و دمای بسیار پایین نگهداری شوند .

 

کمی تاریخچه

روزگاری که هنوز تا این سطح پیشرفت تکنولوژی وجود نداشت ابعاد اشیاء بزرگ و نا متداول بود، به طور مثال به جای سیستم های خانگی و لپ تاپ ها ابر رایانه ها وجود داشتند سیستم هایی که در زمان خود کارهای بی نظیری را انجام می دادند مانند 4 عمل اصلی!

ساخت اولین ابررایانه ها به دهه 1950 باز می گردد و شرکت بزرگ IBM پیش تاز ساخت آن شد، سپس در دهه 1960 سیمور کری نوع عمده آن را زیر نظر مؤسسه اطلاعات کنترل (CDC) طراحی کرد. این فرد که سال 1970 پژوهشکده کری را تاسیس نمود و تا سال 1990 یکه تاز این عرصه شد درحقیقت 25 سال طول کشید تا و برای Business خود رقیب پیدا کند.

در عصر امروز 2 شرکت IBM و HP بزرگ ترین طراحان ابر ریانه هستند این دو بسیاری از شرکت های دیگر را برای تجارب آنها خریداری کردند و تلاش نمودند تا بهترین باشند اما شرکت کری همچنان با تجربه ترین محسوب می گردد.

سیمور کری سال 1970 پژوهشکده کری را تاسیس نمود و تا سال 1990 یکه تاز عرصه ابر رایانه شد درحقیقت 25 سال طول کشید تا و برای Business خود رقیب پیدا کند

جالب است بدانید که یکی از ابر رایانه های مشهور دنیا به نام کولاسوس که اولین کامپیوتر الکترونیکی برنامه دار رقمی جهان محسوب می شد در طی جنگ جهانی دوم رمزهای آلمانی ها را دکود یا به بیان ساده تر رمز گشایی می کرد.

ابر رایانه ها در زمان خود بزرگ ترین ها به حساب می آیند و البته سریع ترین و با دقت ترین ها ! اما با گذشت زمان این مفهوم تغییر کرده یعنی شاید الان کولاسوس  از سیستمی که شما با آن در حال خواندن این مطلب هستید ضعیف تر باشد !

عموما ظرفیت این ابر رایانه ها بیشتر از بقیه انواع رایانه ها است اما این یکی با نسبت عجیبی با بقیه فاصله دارد.

 

موارد استفاده از ابر رایانه ها

زیست شناسی

از ابر رایانه میتوان برای ارائه مدل کار سیستم عصبی یا مغز یک ارگانیسم استفاده کرد .

در سال ۲۰۰۶ موسسه اکول پلی تکنیک فدرال در لوزان فرانسه توانستند با استفاده از یک ابرکامپیوتر مدل بخشی از مغز موش را شبیه سازی کنند با اینکار دانشمندان توانستند بفهمند که مغز چگونه پیامهای عصبی را تولید و ارسال می کند . هرچند که کامپیوتر موفق به پردازش بخش بسیار کوچکی از مغز یک جاندار زنده شد ولی می توان آن را موفقیتی بزرگ دانست .

در سال ۲۰۰۹ با سرمایه گزاری شرکت IBM و دانشگاه استنفورد دانشمندان توانستند با استفاده از ابررایانه به شبیه سازی ۱% از مغز انسان بپردازند . و امیدوارند تا ۱۰ سال آینده بتوانند به طور کامل مغز انسان را شبیه سازی کنند . این موضوع در علم زیست شناسی همیت ویژه دارد . با این کار دانشمندان میتوانند درک کنند که مغز چگونه کار میکند ، چگونه پیام ها منطقل می شوند ، چگونه خاطرات ذخیره می شوند و … . مغز انسان مهم ترین بخش بدن است ولی دانش بشر تا شناخت کامل آن فاصله زیادی دارد که پر کردن این فاصله یکی از کارهای کلیدی ابر رایانه در علم زیست شناسی است .

فضا

یکی دیگر از علومی که ابر رایانه ها در پیشرفت آن نقش اساسی دارند علم نجوم است . مدل سازی مسیر حرکت و رفتار اجرام آسمانی . بررسی طوفانهای خورشیدی و اثر آنها بر زمین و بررسی اینکه چگونه بعد از انفجار بزرگ چگونه زمین ، ستاره ها و اجرام دیگر در فضا شکل گرفته اند . و اینکه چند سال از عمر جهان می گزرد و چقدر تا پایان آن باقی مانده است یکی دیگر از سوالاتی است که دانشمندان سعی در حل آن به وسیله ابر رایانه دارند .

بلایای طبیعی

با پیشبینی فجایع و  بلایای طبیعی می توان تا حد زیادی از تعثیرات کشنده آن کاست و آسیب ها را به حداقل رساند . ابر رایانه ها می توانند تا حدودی مسیر طوفانها ، گردبادها ویا سونامی هارا پیش بینی کنند . همچنین آنها می توانند با تجزیه و تحلیل لرزه های زمین محل و مسیر زمین لزره ها را تا حدودی پیشبینی کنند تا بتوان از وقوع فجایع جلوگیری کرد .

پژوهش

 • از ابر رایانه ها در حل مسائل پیچیده فیزیک کوانتوم استفاده می شود .
 • در صنایع هوایی و نظامی ابر رایانه ها با با شبیه سازی الگوهای پرواز و مدل سازی پرواز و مسائل آیرودینامیک پرواز می توانند کمک شایانی در پیشرفت این تکنولوژی داشته باشند .
 • تحقیقات هسته ای نیاز به آزمایش دارند اما این آزمایشات می تواند برای زندگی انسانها بسیار خطرناک باشد . ابر رایانه ها به دانشمندان کمک می کنند تا با شبیه سازی واکنش ها و انفجارات هسته ای به پیشرفتهای بیشتر در فن آوری هسته ای برسند .
 • پروتئین ها یکی از اجزاء بسیار مهم زیستی هستند که دارای ساختار مولکولی سه بعدی و پیچیده ای می باشند . با تغییر اندکی در ساختار مولکولی ، پروتئین ها می توانند واکنش های متفاوتی را در بدن ایجاد کنند . یماری هایی مانند آلزایمر و فیبروز کیستیک با این پروتئین ها در ارتباط است بنابراین فهم ماهیت پروتئین ها معیوب و چگونگی پروتئینهای نرمال ، کلیدی است برای یادگیری این که چرا و چگونه چنین بیماری هایی رخ می دهند و را در مان آنها چیست . شببیه سازی و بررسی پروتئین ها کار بسیار پیچیده و پر محاسبه ای است که که کار دیگری است برای ابررایانه ها .
 • جریان خون ، مسیر و سرعت آن عواملی هستند که در کارکرد صحیح بدن نقش اساسی دارند . یکی از استفاده های پزشکی از ابر رایانه ها شبیه سازی این فرایند ها در بدن است . به عنوان مثال می توان با مقایسه عملکرد جریان خون در افراد مختلف به انواع اختلالات خونی و عملکرد آن پی برد .
 • همچنین  ابر رایانه ها به تحقیق و مطالعه در زمینه دینامیک سیالات و خاک و یا در  اکتشاف در اعماق هسته زمین کمک می کنند . آنها می توانند مدلهای پیچیده انیمشن از ساختار مولکولی ترکیبات شیمیایی و بیولوژیکی مختلف و کریستال ایجاد کنند.

ابررایانه ها ماشین های سودمندی هستند که در انجام آزمایشات و پژوهشات در زمینه های مختلف نقش حیاتی دارند و انسان را از شر بسیاری محدودیت ها نجات داده اند . ابر رایانه ها شاید کامپیوترهای رومیزی فردا باشند ؟!

 

 

منبع: تبیان، سورس پی سی

 

 نظرات - ارسال نظر


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
سیستم گلستان

سامانه پیامکی

سامانه پیامکی ما راه اندازی شد.

شماره سامانه:

30007546646646

نظرات، پیشنهادات، انتقادات و هرچیزی دیگه رو هم میتونید از این طریق بیان کنید.

دوستانی که شماره شون ثبت بشه گاها پیامکهای اطلاع رسانی و ... رو از این طریق هم دریافت میکنن.

امیدواریم مورد توجه همه قرار بگیره. • مطالب پربازدید
 • مطالب جدید
 • مطالب تصادفی
 • آمار مطالب
 • کاربران آنلاین
 • آمار بازدید
 • کل مطالب : 293
 • کل نظرات : 344
 • تعداد اعضا : 406
 • افراد آنلاین : 1
 • بازدید امروز : 46
 • بازدید دیروز : 94
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 7
 • بازدید هفته : 704
 • بازدید ماه : 1,768
 • بازدید سال : 19,413
 • بازدید کلی : 334,318

 • ▦ اطلاعات شما :
 • آی پی : 34.203.225.78
 • مرورگر :
 • سیستم عامل :براي اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود.

تمامی حقوق متعلق به همین سایت بوده و کپی برداری از آن مجاز نمی باشد. | طراح قالب: Moisrex